Skip to content

História

PORR: Priekopnícky duch od roku 1869.

Spoločnosť PORR AG bola založená v roku 1869 vo Viedni ako akciová spoločnosť s názvom Allgemeine Österreichische Baugesellschaft (Všeobecná rakúska stavebná spoločnosť). Odvtedy sú akcie spoločnosti kótované na viedenskej burze.

Objavy stavebného inžiniera Arthura Porra začiatkom 20. storočia viedli k významnému posunu v stavbe betónových konštrukcií a technologické prvenstvo si spoločnosť v roku 1927 zaistila fúziou so spoločnosťou Porr na spoločný podnik Allgemeine Baugesellschaft – A. Porr Aktiengesellschaft (Všeobecná stavebná spoločnosť – A. Porr, akciová spoločnosť).

Prečítajte si viac o histórii skupiny PORR.

Míľniky na Slovensku.

1990
Spoločnosť PORR s.r.o. bola založená v Bratislave v bývalom Československu. Spojením partnerskej spoločnosti PORR AG International a niekoľkých slovenských podnikov vzniká spoločný podnik s názvom INTERSTAV a.s., ktorý ako jeden z prvých v krajine využil zahraničný kapitál.

1993
Po pokojnom rozdelení Československa sa Slovensko stalo samostatným štátom.

1995
Spoločnosť začína pôsobiť pod názvom PORR a.s. (Slovakia) a zameriava sa na pokrytie všetkých oblastí pozemného staviteľstva. Jej činnosti sú naďalej sústredené v Bratislave.

2006
Zakladá sa spoločnosť TEERAG-ASDAG Slovakia s.r.o., ktorá sa neskôr premenovala na PORR s.r.o. a prevzala aktíva a záväzky predchádzajúcich spoločností. Spoločnosť TEERAG-ASDAG Slovakia s.r.o. sídlila v danej dobe v administratívnej budove BBC1, Bratislava Business Center 1, Plynárenská 1, Bratislava.

2008
Bol dokončený hlavný návrh najväčšieho dovtedajšieho projektu spoločnosti, medzinárodné obchodné centrum EUROVEA.
Spoločnosť PORR Technobau a PORR Bau GmbH v spolupráci so spoločnosťou Alpine Bau získala zákazku na technické riadenie výstavby paroplynovej elektrárne (PPE).

2009
Po fáze výstavby plášťa trvajúcej menej než rok sa centrum EUROVEA otvorilo pre verejnosť.

2014
Spoločnosť PORR s.r.o. sa spája so spoločnosťou PPE Malženice s.r.o.

2015
Ako člen združenia ŽS Beluša, PORR s.r.o. úspešne dokončí modernizáciu železničnej trate Nové Mesto nad Váhom – Púchov, úsek Trenčianska Teplá – Ilava – Beluša, ktorý je súčasťou železničného koridoru pre medzištátnu dopravu vo východnej časti Európy.
Spoločnosť PORR s.r.o. začína výstavbu križovatky Triblavina na diaľnici D1 v úseku Bratislava – Senec.

2017
Začína sa výstavba diaľnice D3 v úseku diaľnice D3 Čadca – Bukov – Svrčinovec, ktorý je súčasťou paneurópskeho dopravného koridoru.

2019
Spoločnosť PORR s.r.o. posilňuje svoje portfólio zlúčením s ďalšou stavebnou spoločnosťou, Alpine Slovakia spol. s.r.o. Z dôvodu rastúceho počtu zamestnancov sa sídlo spoločnosti sťahuje do nových kancelárskych priestorov komplexu Green Point Offices v Bratislave.