Skip to content

Medzinárodné obchodné centrum EUROVEA

Foto: Medzinárodné obchodné centrum EUROVEA: Dve oceľovo-sklenené budovy pod modrou oblohou.
Fakty a čísla
Spoločnosť ZIPP Bratislava s.r.o. a PORR Bau GmbH v združení
InvestorBallymore Properties s.r.o.
LokalitaBratislava - Slovenská republika
Typ Obchodné centrum
Doba trvania07.2007 - 11.2009

Nové centrum mesta pre Bratislavu

V roku 2009 vznikla v Bratislave medzi historickým centrom a nábrežím Dunaja úplne nová mestská štvrť – Medzinárodné obchodné centrum EUROVEA, postavená spoločnosťou PORR v združení. 

V štyroch stavebných objektoch sa nachádza nákupné centrum s parkoviskom, luxusné byty, kancelárie, 5-hviezdičkový hotel, ako aj kino, fitness centrum a iné zábavné zariadenia. Priľahlý exteriér tvorí veľké námestie, park na nábreží rieky a prístavné móla a kotviská pre lode plaviace sa po Dunaji. Súčasťou projektu bola aj rekonštrukcia a výstavba okolitých komunikácií. 

Pôdorys projektu EUROVEA sa rozprestiera na ploche s rozmermi 400 m krát 100 m. Hrubá podlahová plocha budov je približne 250 000 m² a všetky budovy sú vybavené najnovšou technológiou. 

Exkluzívna architektúra a vybavenie.
Podzemné parkoviská projektu EUROVEA sa budovali v otvorenej stavebnej jame a na ploche 80 000 m² ponúkajú miesto pre 1 700 áut. Nákupné centrum má miestami až šesť podlaží a celková podlahová plocha je 100 000 m². Jeho netradičná sklenená strecha má rozpätie 5500 m2 a je zhotovená z jednotlivých trojuholníkových tabúľ. Šesť mesiacov sa zo stacionárnych pracovných plošín inštalovalo 4 000 sklenených prvkov. Fasáda pôsobivej ikonickej budovy pri vstupe do obchodného centra je vytvorená zo 610 trojuholníkových sklenených prvkov.

V 400 m dlhej budove smerujúcej k Dunaju bolo umiestnených 230 exkluzívnych bytov, každý s obytnou plochou do 200 m2. Špeciálnym prvkom sú inteligentné sklené priečky PRIVA-LITE, ktoré oddeľujú kúpeľňu a spálňu. 

Na Pribinovej ulici je kino IMAX pre 300 divákov, hotel Sheraton s 200 izbami a dvojpodlažnou vstupnou halou so 6 m vysokým regálom na víno. Takisto sa tu nachádza fitness centrum a zábavné ihrisko.

Rozpätia mali dĺžky do 25 m a boli premostené drevenými doskami, každou s hmotnosťou približne 18 ton; na ich montáž bol potrebný žeriav s nosnosťou 6000 kN-m.

Návrh a stavba plášťa.
Hlavná projektová príprava projektu EUROVEA bola dokončená v auguste 2008. V najrušnejšom období pracovalo na tomto projekte až 400 inžinierov, plánovačov a technických projektantov, ktorí spolu vyhotovili 29 500 výkresov. Fáza výstavby plášťa netrvala ani jeden celý rok.